Головна » 2022 » April » 22 » «Ой, у лузі червона калина...» лунає на весь світ. Історія виникнення пісні. Спільний дослідницький проект від учнів 6, 7 класів
7:58 AM
«Ой, у лузі червона калина...» лунає на весь світ. Історія виникнення пісні. Спільний дослідницький проект від учнів 6, 7 класів
Наша мета: вдосконалювати методи пошуку інформації в глобальній мережі Інтернет; продовжувати формувати інформаційну компетентність, що передбачає вміння: самостійно працювати з інформацією, шукати, вибирати, аналізувати й оцінювати, організовувати, представляти, передавати її; моделювати, проектувати об'єкти і процеси, у тому числі під час взаємодії з іншими, відповідально реалізовувати свої плани, приймати рішення і діяти в непередбачених ситуаціях, учитися упродовж життя.
Навчитися орієнтуватися в інформаційному просторі мережі Інтернет, ознайомитись із механізмами пошуку інформації в тематичних каталогах та індексних базах даних, навчитися використовувати пошукові інструменти для організації пошуку в базах даних, будувати пошукові запити і правильно оцінювати знайдену інформацію, уточнювати пошуковий запит, вміти за результатами пошуку отримувати потрібну інформацію із першоджерел
Ознайомити учнів із особливостями та ідейним змістом літературних пісень; проінформувати учнів про січових стрільців; пояснити особливості стрілецьких пісень; навчити пояснювати їхні символи, відрізняти стрілецькі пісні від інших видів пісень; визначити провідний мотив пісні С.Чарнецького і Г.Труха «Ой, у лузі червона калина похилилася», її ідейно-художній зміст; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість, вміння робити власні висновки, узагальнення; удосконалити вміння учнів виразно читати ліричні твори; виховувати повагу до стрілецьких пісень, їх авторів, історичного минулого рідного краю.
Які переваги проектного методу навчання? Завдяки застосуванню проектного методу навчання в учнів, які виконують проекти і беруть участь у науково-пошуковій роботі, утворюються важливі властивості та характеристики особистості:
посилюється мотивація до навчання;
розвивається критичне мислення;
формуються вміння працювати з інформацією і використовувати наявні знання у конкретних практичних ситуаціях;
Слова народні, мелодія Степана Чарнецького, гармонізація Леопольда Ященка Тема: зображення суму України за синами-українцями, які потерпають у неволі в московських кайданах; битва січовиків із ворогом за визволення полонених. Ідея: уславлення мужності, відваги січових стрільців – оборонців України. Художні особливості поезії:
• повтори: «А ми тую червону калину підіймемо, А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо»;
• метафора: «Україна зажурилася»;
• звертання: «червона калино», «славна Україно»;
• епітети: «кривий тан», «московські кайдани», «золотистий лан», «буйнесенький вітер»;
• риторичні оклики: «А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!»; «То прославить по всій Україні січових стрільців!».
Пісню потрібно виконувати з початку до кінця, щоб молодь розуміли, смисл слів цієї пісні. Ця пісня не веселуха, ця пісня про визволення України.
Прослухування пісні. Обговорення змісту твору за питаннями:
Чому, на вашу думку, Україна зажурилася?
Що символізує калина? Які ще образи-символи вам відомі? (Верба, вогонь…)
Прокоментуйте наступні слова з твору: «Не журися, славна Україно, маєш добрий рід».
Чому Україна порівнюється з калиною?
З яким ворогом і за що борються січовики?
Як січовики намагаються розвеселити Україну? Що про це сказано у творі?
Похилилася;
Чогось наша славна Україна
Зажурилася.
А ми тую червону калину підіймемо;
А ми нашу славну Україну,
Гей-гей, розвеселимо!
Не хилися, червона калино –
Маєш білий цвіт,
Не журися, славна Україно –
Маєш добрий рід!
А ми тую червону калину підіймемо,
А ми нашу славну Україну,
Гей-гей, розвеселимо!
Виступають стрільці січовії
У кривавий тан
Визволяти братів-українців
З моcковських кайдан.
А ми тії мoсковські кайдани розірвемо,
А ми нашу славну Україну,
Гей-гей, розвеселимо!
Як повіє буйнесенький вітер
З широких степів,
Та й прославить по всій Україні
Січових стрільців.
А ми тую стрілецькую славу збережемо,
А ми нашу славну Україну,
Гей-гей, розвеселимо!
“Гомінчани” на платформі метро “Золоті ворота” після репетиції ансамблю “Криниця”, 26 листопада 2014:
Збереглися цікаві відомості про походження другого куплета цієї пісні. Якось у розмові наприкінці 1980-х років Леопольд Ященко з Надією Світличною звернули увагу на те, що між першим і третім стовпчиком бракує завершення думки, і тут же на ходу склали другий:
Не хилися, червона калино –
Маєш білий цвіт,
Не журися, славна Україно –
Маєш добрий рід!
А ми тую червону калину підіймемо,
А ми нашу славну Україну,
Гей-гей, розвеселимо!
Люди його охоче підхопили, і за пару років його вже знала вся Україна…